Działy: AktualnościGmina HajnówkaWydarzenia kulturalneCerkiewSport i rekreacjaLudzieBranżowy spis firmInformacja turystycznaGiełdaOgłoszeniaChatHumorInformacja osiedlowaSzkołyKursy walutRepertuar kinaRozkład jazdy PKP/PKSPogoda Inne: Internetowy lekarz radziWłasne domenySoft-ASKup komputer!A może na raty?Zrób sobie remontWspółpracaArchiwum aktualnościHajnówka w obiektywieHAJNOWSKA IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAM GARAŻINTERNETOWY LEKARZ OSTRZEGA

Kto będzie obchodził jubileusz 65-lecia Puszczy?

Wersja_do_drukuZapisz_stronę

        Łezka się w oku kręci, gdy  wspominam osiągnięcia hajnowskiej Puszczy, obchodzącej swoje  65-te urodziny. Takie jubileusze skłaniają zazwyczaj do hucznych obchodów. Tak było przed 15. laty, gdy do Hajnówki zaproszono drużynę oldbojów wielkiego Górnika Zabrze. Ale wtedy działał jednolity klub, który był dumny ze swojej przeszłości. Kiedy jeden z kibiców ,,Puszczy” chciał przekazać dla klubu przedwojenną pamiątkę, nie znalazł osoby, która by się ją zainteresowała i była gwarancją, że pamiątka pozostanie w klubie. Dziś nie ma czasu na sentymenty, żyje się teraźniejszością. W MMKS ,,Puszcza” pozostały tylko sekcje judo (od 1985 r.) i lekkoatletyki (od 1991 r.). Natomiast sekcja piłki nożnej, duma sportowej Hajnówki, została rozwiązana  w 1989 r. przez Zarząd Puszczy. Drużyna seniorów „odrodziła się” po 3-letniej przerwie już jako OSiR Hajnówka, dzięki niezłomnej postawie kibiców i zawodników. W sezonie 200/2001 zespół  przyjął nazwę OSiR-Puszcza nawiązując do wieloletniej nazwy klubu lecz nie do tradycji.

        Czy znajdzie się ktoś, kto zechce zidentyfikować się z tradycjami 65-letniej ,,Puszczy” ? Zanim ktoś odpowie na to pytanie przypomnę najważniejsze  dokonania klubu w tym okresie.

1. Powstanie klubu

        Hajnowski Klub Sportowy Puszcza powstał w 1937 r. w wyniku połączenia istniejących w Hajnówce organizacji sportowych. Z inicjatywą powołania klubu wystąpili: Marian Borkowski, Jan Kawula, Wincenty Darmaszek, Józef Batorski, Józef Zdaczyl, Franciszek Reyman, Stanisław Niewiadomski, Narcyz Sobol, Grzegorz Dackiewicz, Sylwester Chrapan, Tadeusz Berger. Prezesem  klubu został Józef Batorski a sekretarzem personalny z Zakładów Drzewnych-Marian Borkowski. Klub mieścił się w budynku Domu Kultury ,,Leśnik". Dzięki pomocy finansowej ZD  klub został wyposażony w sprzęt sportowy z prawdziwego zdarzenia. W KS ,,Puszcza”  prowadzono działalność w sekcjach: piłki nożnej, lekkoatletyki, kolarstwa.

Klub posiadał swój herb przedstawiający sylwetkę atakującego żubra oraz wydał pamiątkowy medal
 

 
Piłkarze Puszczy w 1938 r. od lewej: Tadeusz Berger, Kazimierz Pilski, Aleksander Niemiec, Zygmunt Pilski, Czesław Drewnowski, Jan Majewski, Stefan Szczupakowski, Edward Wiśniewski, Stanisław Rathe, Edward Feldman, Antoni Polakowski

 

      Sekcja piłkarska od początku istnienia klubu mogła stanowić powód do dumy dla hajnowskich działaczy – w  towarzyskich spotkaniach  zespół odniósł wiele sukcesów z drużynami wyżej notowanymi. W 1938 r. Puszcza  zremisowała 4:4 z bardzo dobrą drużyną Pogonią Brześć, mistrzem A klasy, walczącym o wejście do ligi państwowej  oraz wysoko pokonała wicemistrza A- klasy Makabi Białystok. Podkreśleniem wysokiej klasy hajnowskiej drużyny był awans w 1939 r. do piłkarskiej A klasy województwa białostockiego. Ze względu na wybuch wojny rozgrywki  nie mogły się rozpocząć. Klub zawiesił działalność z chwilą wybuchu wojny aż na 18 lat. Po zakończeniu wojny dawni zawodnicy ,,Puszczy” reprezentowali inne kluby będące pod patronatem związków młodzieżowych, a po roku 1948 r. związków zawodowych.

 

2.Wznowienie działalności w 1957 r.

                        Kolejna decyzja władz państwowych  o rozwiązaniu z dniem 1.01.1957 r. kół sportowych w zakładach pracy przyczyniła się do  połączenia istniejących Kół Sportowych: Sparty-Żubra i Kolejarza-Syreny i stworzenia jednego klubu sportowego. W dniu 11.02.1957 r. podczas Walnego Zgromadzenia (pod przewodnictwem Aleksego Zina) w sali kina „Wolność” (obecne aż 103 osoby!) przyjęto przedwojenną nazwę - HKS Puszcza i wybrano władze klubu. Prezesem klubu został Jarosław Dobrzański, w skład Zarządu weszli: Bolesław Sulima (z – ca prezesa), Tadeusz Berger (sekretarz klubu) oraz Ignacy Woźniak, Tadeusz Jarzęcki, Władysław Sikora, Aleksy Zin, Kazimierz Pilski, Stanisław Niewiadomski, Wacław Belter, Edward Pieniążek, Jan Smoktunowicz, Jerzy Zakroczymski, Mieczysław Ziarko, Włodzimierz Stelmaszuk i Wacław Wiszniewski. Dnia 20.02 Zarząd Klubu złożył podanie w Prezydium WRN w Białymstoku o zarejestrowanie powstałego HKS Puszcza jako jednostki prawnej, opierającej swą działalność o statut zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie członków. Trzy miesiące później, tj. 15.05., klub wpisano do rejestru stowarzyszeń i związków, po czym otrzymał on osobowość prawną. Finanse miały być zdobywane ze składek, dochodów z imprez i ewentualnych dotacji.

      W okresie powojennym działalnością klubu kierowało 7 prezesów. Pod rządami Jarosława Dobrzańskiego i Bolesława Sulimy klub prężnie  się rozwijał. Koniec lat 70-tych przyniósł prezesom: Bogusławowi Bielskiemu i Zdzisławowi Tarasiewiczowi spore sukcesy sportowe  i finansowe  oznaki stagnacji klubu. Natomiast lata 80-te były walką o utrzymanie klubu przez Włodzimierza Budkę, Ryszarda Sokołowskiego i przede wszystkim przez Jakuba Ostapczuka. Obronił on klub przed bankructwem, ale obecnie działają w nim już tylko sekcje judo i lekkiej atletyki. 
   

Jarosław Dobrzański
1957-63,67-69
Bolesław Sulima
1963-67-69-77
Bogusław Bielski
1977-78 
Zdzisław Tarasiewicz
1978-81
Włodzimierz Budka
1981-87
Ryszard Sokołowski
1987-89  
Jakub Ostapczuk
1989-nadal

  
3.Sukcesy piłkarzy

     Sekcja piłkarska przystąpiła wiosną 1957 r. do rozgrywek A klasy. Puszcza dysponująca szeroką kadrą zawodników dążyła do zgrania zespołu i wyodrębnienia optymalnego składu. W drużynie występowali: S.Kowalski, R.Giemza, K.Wiatrowski, H.Lipnicki, J.Kojło, M.Wenisławski, H.Kopczyński, M.Cisiński, W.Dudarenko, L.Piekut, S.Romanowski, R.Tomczak, J.Panasiuk, H.Gryglicki, Jerzy Orzechowski, Jan Orzechowski, W.Krutel, S.Różycki, W.Artemiuk, Z.Lizanowicz, B.Downarowicz, H.Woźniak, E.Kędzierski, P.Wićko, A. Arkiewicz, A. Gawryluk, W. Dzwonkowski, J. Mokicki, Z.Strzemiński., H. Woźniak. Puszcza pokazała w II rundzie, że może walczyć nawet o pierwsze miejsce w przyszłym sezonie i tym samym o awans do III ligi.

      Sezon 1958 r. należał do Puszczy. Odniosła w pięknym stylu zwycięstwo w rozgrywkach A klasy województwa białostockiego uzyskując awans do III ligi w grupie warszawsko-mazurskiej. Kiedy klub i kibice żyli zbliżającymi się rozgrywkami, przyszła wiadomość o reorganizacji rozgrywek, w wyniku których zlikwidowano III ligę na poziomie międzywojewódzkim. Puszcza w ten sposób straciła możliwości awansu-powtórzyła się historia z 1939 r. Puszcza grała wprawdzie w III lidze białostockiej, ale była   to tylko liga okręgowa bez bezpośredniego awansu do II ligi.
 


    
Piłkarze Puszczy-mistrzowie okręgu białostockiego z 1958 r.Stoją od lewej: Anuszewski,  Kowalski,  Giemza, Wiatrowski, Lipnicki, Kojło, Wenisławski, Kopczyński, Cisiński, Dudarenko, Piekut, Romanowski, Wiszniewski,. Klęczą: Tomczak, Panasiuk, Gryglicki, Orzechowski I, Orzechowski II, Krutel, Różycki, Artemiuk, Lizanowicz, Dudnik. Leżą: Downarowicz, Strzemiński.

 

     Po kilku sezonach najlepsi młodzi piłkarze odeszli do wojska w Nurcu, starsi zaś zawodnicy nie podołali trudom rozgrywek i zespół w sezonie 1961/62 spadł do niższej grupy. Dotychczasowy trener Tadeusz Berger  przekazał seniorów w ręce młodego trenera i swego wychowanka-Włodzimierza Krutela. Utworzył on b. obiecującą drużynę, która grając w A klasie zdołała dwa razy z rzędu  w latach 1963 i 1964 zdobyć puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Występowali w niej :  Piekut (bramkarz), Różycki, Wiszniewski,  Zalejski, Artemiuk, Jakoniuk, Kulikowski, Tomczak, Superson, Kojło, Zabielski, Wykowski, Wićko. Po powrocie do ligi okręgowej Puszcza już nie błyszczała, gdyż odeszło kilku najlepszych zawodników. Spadła nawet na rok do A klasy, by później od sezonu 1969/70 grać bez przerwy                                                         przez 20. sezonów w klasie okręgowej. W tym czasie dwa razy Puszcza zajmowała drugie miejsca: w sezonie 1978/79 z trenerem Leopoldem Piekutem i w sezonie 1982/83 z trenerem Piotrem Sieliwonikiem. Jeszcze dzisiaj starsi kibice z uporem twierdzą, że zespół mógł wtedy awansować do III ligi lecz zabrakło dobrej woli ze strony władz miasta, by taki cel osiągnąć. Rok 1989 okazał się b. trudny. Klub ograniczając wydatki przestał zwalniać zawodników na treningi, co spowodowało obniżenie poziomu gry w rundzie wiosennej i spadek do A klasy. Po pierwszej rundzie następnego sezonu Zarząd klubu rozwiązał sekcję piłki nożnej seniorów.

       Sukcesy odnosili również juniorzy. W 1964 r. wychowankowie Tadeusza Bergera zwycięzcy ligi juniorów  wystąpili w półfinale Mistrzostw Polski juniorów zajmując w swojej grupie 3. miejsce, co było równoznaczne z miejscem 9-12 w Polsce. W 1982 r. trampkarze starsi trenowani przez Włodzimierza Krutela zostali mistrzami województwa.

 

4.Medale łuczników i II liga

      Sekcja łucznicza powstała w 1970 r. z inicjatywy Pana Stanisława Petruka, który został jej kierownikiem i trenerem. Wraz z nim ze zlikwidowanej sekcji łuczniczej LZS ,,Śmiały” przyszedł niezwykle utalentowany zawodnik Bogusław Bortnik. Na początku 1972 r. został mistrzem województwa w kategorii seniorów, a jesienią  rozpoczął serię wartościowych osiągnięć na arenie krajowej. W Człuchowie podczas mistrzostw Polski juniorów wygrał strzelanie na 30 m. W następnym roku odniósł swoje największe sukcesy. Najpierw bezapelacyjnie wygrał  Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w Krakowie używając zamiast celownika zwykłej szpilki. Następnie okazał się wielką rewelacją Mistrzostw Polski seniorów rozegranych w Rzeszowie zdobywając srebrny medal w wieloboju. Takie wyniki dały mu awans do reprezentacji kraju. W 1974 r. najlepszy zawodnik hajnowskiego klubu na polecenie Wojewódzkiej Federacji Sportu w Białymstoku przeszedł do Klubu Sportowego Jagiellonia Białystok.

  Drugim zawodnikiem z Puszczy, który występował na arenie ogólnopolskiej był  Zenon Czapla. Trzykrotnie w latach 1973-75 startował w MP seniorów (był w kadrze B – druga dwudziestka w Polsce.), w 1975 r. zwyciężył w Mistrzostwach Województwa. To właśnie on po odejściu trenera Petruka zajął się pracą szkoleniową

w klubie wspomagając jeszcze w zawodach młodzież. Dzięki usilnej pracy w 1978 roku Puszcza awansowała do II ligi startując w składzie: Majewski, Czapla, Saczko, Kożuchowski, Łuczak oraz Szwarc, Zieniuk, Łuksza i Wołczyk. Po dwóch sezonach drużyna spadła do niższej klasy. Kilku podstawowych zawodników zakończyło kariery. Mimo trudnej sytuacji finansowej klubu i braku pieniędzy na specjalistyczny sprzęt młodzi zawodnicy odnosili sukcesy na arenie wojewódzkiej, występowali w ogólnopolskich Spartakiadach Młodzieży do 1984 r., kiedy sekcja została rozwiązana.
  


Na zdjęciu  Bogusław Bortnik-mistrz Polski juniorów w łucznictwie w 1973 r.

 

5. Akrobatyczne medale

      W 1975 r. Hajnówka została wyróżniona możliwością przeprowadzenia zawodów finałowych w akrobatyce sportowej, w ramach IV Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Pokaz tej  dyscypliny sportu  wywołał powszechne zainteresowanie hajnowian. Wojewódzka Federacja Sportu czyniła starania, by założyć sekcję akrobatyki sportowej. Akces do pracy w naszym województwie wyraził trener I klasy – mgr inż. Euzebiusz Sieja, wybierając jako miejsce przyszłej pracy Hajnówkę Władze miejskie, szkolne i KS Puszcza chętnie zgodziły się na tę propozycję. Zajęcia rozpoczęto we wrześniu 1975 .Już w następnym roku młodzi akrobaci sięgnęli po złote medale mistrzostw Polski juniorów młodszych. Bogusława Wyrzykowska wygrała ćwiczenia wolne i skoki na ścieżce a Wojciech Arkuszewski był najlepszy w ćwiczeniach wolnych. W 1978 r. odszedł z klubu trener Sieja zabierając ze sobą do najlepszego polskiego klubu DKS Targówek B. Wyrzykowską. W nowym klubie zawodniczka sięgnęła w 1984 r. po złoty medal Mistrzostw Świata w trójkach.
 


Na zdjęciu Małgorzata Janiuk i Eugeniusz Kot, obok trener  Marek Fiszer.
 

     Następcą trenera Siei został w 1978 r. Marek Fiszer. Jego wychowankowie sięgnęli już po medale MP nie tylko w kategorii młodzików i juniorów  ale również wśród seniorów (w barwach MKS).  W Mistrzostwach Polski Młodzików w Szczecinie, rozgrywanych 10 – 11.11.1979 r., klub odniósł największy sukces, jakim było zdobycie dwóch złotych medali: w dwójce mieszanej przez Małgorzatę Janiuk i Eugeniusza Kota oraz w skokach na batucie przez Mirosława Tokarczuka. 1.01.1982 r. sekcję akrobatyki przeniesiono do MKS Hajnówka, a  zawodnicy tego klubu odnieśli duży sukces zdobywając srebrny i brązowy medal MP w kategorii seniorów.

 

 6. Inne dyscypliny

          W klubie uprawiano również brydż, kolarstwo, koszykówkę, lekkoatletykę, pływanie, tenis stołowy, judo.

      Największe sukcesy odnosili tenisiści stołowi grający w rozgrywkach III ligi. W latach 70-tych Bogdan Lewczuk dwukrotnie zwyciężył w indywidualnych mistrzostwach województwa, a jego wychowanek Jarosław Leszczyński zdobył aż 9 tytułów mistrza okręgu grając po rozwiązaniu sekcji w 1983 r. w barwach Metalowca  oraz II-ligowych klubach: Kłos Solniczki, Juvenia Białystok, ABC Bagbud Giżycko.

      Sekcja brydża sportowego działała w latach 1970-90 pod kierunkiem Mariana Chodakowskiego. W 1970 r. Wacław Łukjaniuk zajął 9. miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski a w 1971 r. Włodzimierz Budka i  Zdzisław Zdanowski zostali mistrzami województwa w parach.

      Sekcja koszykówki seniorów działała od 1990 do 1998 r. trenowana przez  Tadeusza Karanosa. Zespół występował w lidze okręgowej. Największe osiągnięcie to 3. miejsce w sezonie 1994/95.

Sekcja  judo powstała w 1985 r. z inicjatywy Jakuba Ostapczuka. Mimo b. trudnych warunków treningowych trener nie narzekał na brak chętnych do treningu. Dziś klub posiada własną salę treningową z siłownią w pomieszczeniu dawnej łaźni Zakładów Drzewnych. W 2001 r. J. Ostapczuk doczekał się wreszcie sukcesu swego wychowanka na arenie ogólnopolskiej. Paweł Tatarynowicz podczas Ogólnopolskiego Turnieju Klasyfikacyjnego we Wrocławiu zdobył brązowy medal  wśród kadetów w kategorii 60 kg i trafił do kadry juniorów.

     Sekcja lekkoatletyczna założona w 1965 r. posiadała w swoich szeregach Krystynę Hryniewicką , która występując póżniej w barwach stołecznej Skry pod nazwiskiem  Kacperczyk dwukrotnie biła rekord świata w biegu na 400 mpł. w 1974 i 78 r. Odkrywcą jej talentu i pierwszym trenerem był Witold Łapiński. Po trzech latach sekcję rozwiązano, dopiero w 1991 r. za sprawą Jana Kozaka  sekcja znów zaczęła działać i to z powodzeniem, o czym świadczą osiągnięcia Barbary Homlali-złoty medal Mistrzostw polski młodzików w 1994 r. w biegu na 300 m oraz wyniki Ireny Sakowicz, posiadaczki większości rekordów województwa w biegach długich.
 


Krystyna Hryniewicka –Kacperczyk, która rozpoczynała karierę sportową  w hajnowskiej Puszczy nadal startuje – na zdjęciu podczas Mistrzostw Świata weteranów.

 

 

                            Dziś za sprawą Marka Antoniuka Hajnówka żyje siatkówką w II-ligowym wydaniu drużyny ,,Moderator” OSiR. O sukcesach Puszczy można jedynie powspominać czytając np. książkę ,,Historia sportu w Hajnówce”, do czego zachęcam wszystkich  kibiców.

Ryszard Pater

 


Wersja_do_drukuZapisz_stronę