Działy: AktualnościGmina HajnówkaWydarzenia kulturalneCerkiewSport i rekreacjaLudzieBranżowy spis firmInformacja turystycznaGiełdaOgłoszeniaChatHumorInformacja osiedlowaSzkołyKursy walutRepertuar kinaRozkład jazdy PKP/PKSPogoda Inne: Internetowy lekarz radziWłasne domenySoft-ASKup komputer!A może na raty?Zrób sobie remontWspółpracaArchiwum aktualnościHajnówka w obiektywieHAJNOWSKA IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAM GARAŻINTERNETOWY LEKARZ OSTRZEGA

Chór z Izraela wystąpił w kościele Podwyższenia Krzyża w Hajnówce.

Wersja_do_drukuZapisz_stronę

     7 lipca w Hajnówce  z inicjatywy Hajnowskiej Fundacji Muzyki Cerkiewnej  wystąpil w hajnowskim kościele sławny chór z Izraela-Israel Kibbutz Choir pod dyrekcją Ronena Borshewskiego. Chór został założony w 1955 r. przez kompozytora i dyrygenta Yahudę Sharetta. Liczy on 50 śpiewaków (do Polski przyjechało 35), członków społeczności kibuców-izraelskich spółdzielni rolniczych. Raz w tygodniu przyjeżdżają z całego Izraela do Tel Avivu, aby odbyć całodniową próbę. Natomiast co kilka tygodni w jednym z kibuców odbywają się wykendowe spotkania. Kilka razy do roku zespół zapraszany jest do udziału w koncertach czołowych izraelskich orkiestr.

    Israel Kibbutz Choir jest członkiem światowej organizacji choralnej IFCM oraz stowarzyszenia ,,Europa Cantat". Uczestniczył w siedmiu europejskich festiwalach kantatowych, sympozjum w Operze w Sydney; koncertował w większości krajow europejskich, USA, Nowej Zelandii. Zdobył trzecią nagrodę na prestiżowym konkursie w Austrii.

    Od 35 lat zespół pracuje pod kierunkiem prof. Avnera Itai, który kładzie szczególny nacisk na wykonanie muzyki żydowskiej. Spośród kilku nagrań płytowych większość zawiera utwory izraelskich kompozytorów. W Polsce chórem dyrygowal   Ronen Borshevsky, ktory niedawno ukończył studia muzyczne w Izraelu i tam mieszka.

      Chór i zebranych w kościele miłośników muzyki chóralnej powitał ksiądz dziekan Marian Świerczyński oraz  przedstawiciel Fundacji, dyrektor HDK- Mikołaj Buszko. Podziękował on księdzu dziekanowi za umożliwienie zorganizowania  występu w hajnowskim kościele, oraz dyrekcji Filharmonii Białostockiej i kierownictwu chóru za zgodę na dodatkowy występ w Hajnówce. Wszyscy obecni na koncercie czuli się  zaszczyceni, że mogli być na koncercie tak renomowanego i znanego w całym świecie chóru.

      Występ a'capella b. podobał się licznie zgromadzonej publiczności, po długotrwałych owacjach chór zaśpiewał na bis. Podczas występu widać było, że izraelskim wykonawcom śpiewanie daje dużą satysfakcję.

        Na zakończenie ksiądz dziekan  poinformował zebranych, że już za tydzień rozpoczną się koncerty wakacyjne, organizowane co roku w ramach Podlaskich Koncertów Organowych przez Hajnowską Fundację Muzyki Kościelnej.

Ryszard Pater


Wersja_do_drukuZapisz_stronę