Działy: AktualnościGmina HajnówkaWydarzenia kulturalneCerkiewSport i rekreacjaLudzieBranżowy spis firmInformacja turystycznaGiełdaOgłoszeniaChatHumorInformacja osiedlowaSzkołyKursy walutRepertuar kinaRozkład jazdy PKP/PKSPogoda Inne: Internetowy lekarz radziWłasne domenySoft-ASKup komputer!A może na raty?Zrób sobie remontWspółpracaArchiwum aktualnościHajnówka w obiektywieHAJNOWSKA IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAM GARAŻINTERNETOWY LEKARZ OSTRZEGA

Adam Dowgird - zasłużony dla Hajnówki lekarz i sportowiec.

Wersja_do_drukuZapisz_stronę

Adam Jan Dowgird  (13.11.1913 -27.05.1994 r.) - lekarz  chirurg,  nauczyciel i  wychowawca kilku pokoleń  lekarzy, organizator ochrony zdrowia, budowniczy szpitali  w  Hajnówce  i  w  Białymstoku, przychodni, obiektów sportowych. Dyrektor  Szpitala  w  Hajnówce (1947-53),  Wojewódzkiego  Szpitala  Zespolonego  im.J. Śniadeckiego w Białymstoku. Uprawiał tenis ziemny, (był mistrzem województwa w deblu z S. Drylem), siatkówkę, piłkę nożną , wioślarstwo.

        Adam Jan Dowgird urodził się 13 listopada 1913 r. w majątku Dowgirdowo powiatu Rosienie na Litwie. Był wychowankiem Polskiego Gimnazjum w Poniewieżu, które ukończył w 1931 r. Następnie podjął studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym na Uniwersytecie w Kownie, po pewnym czasie przeniósł się  na wydział lekarski uzyskując w 1938 r. dyplom lekarza.

         W tym czasie brał czynny udział w życiu społecznym Polaków na Litwie, między innymi w latach 1933-34 był prezesem Zjednoczenia Studentów Polskich  w Kownie. Dysponując zdolnościami sportowymi, jako zawodnik ,,Sparty" Kowno dwukrotnie zdobył mistrzostwo Litwy w czwórkach ze sternikiem oraz mistrzostwo  w piłce siatkowej.

         Pracę zawodową rozpoczął jako stażysta w Klinikach Uniwersyteckich, a od 1940 r. pracował w Wilnie między innymi w Szpitalu Chirurgicznym dla jeńców wojennych  pod kierunkiem prof. Machejdy i w Szpitalu Czerwonego Krzyża. Uczestniczył czynnie w ruchu oporu, pełnił funkcję komendanta podokręgu Armii Krajowej na Litwę Kowieńską (pseudonim ,,Dominik", ,,Florian"). Swoją żonę Walentynę Dowejko, wywodzącą się z osiadłej szlachty na Litwę, sąsiadkę rodu Miłoszów, młodą pielęgniarkę,  poznał w 1941 r., aby po roku w Wilnie uwieńczyć ten związek węzłem  małżeńskim. Wkrótce przychodzi na świat ich córka Anna, potem w roku 1946 rodzi się syn Maciej i w 1948 r. syn Michał.

      W roku 1944 w stopniu podporucznika wstąpił do Wojska Polskiego, obejmując stanowisko lekarza w 4 Zapasowym Pułku Piechoty. W 1946 r.przebywał w Kleszczelach w Szpitalu Polowym, skąd dojeżdżał do Hajnówki wykonywać operacje.Za namową wojewody Jerzego Sztachelskiego został zdemobilizowany w  stopniu kapitana i  podjął pracę zawodową w cywilnej służbie zdrowia. W 1947 r.Antoni Jędruszek, ówczesny dyrektor szpitala mieszczącego się obok Tartaku, zainicjował budowę nowego szpitala w okolicy cmentarza katolickiego, w miejscu baraku zbudowanego przez Rosjan w 1940 r.  Gminna Rada Narodowa  na posiedzeniu w dn. 11 maja 1947 r. postanowiła udać się do ministra zdrowia w sprawie budowy szpitala i skierowania do Hajnówki Adama Dowgirda. Już jako dyrektor szpitala A. Dowgird pojechał do starostwa w Bielsku Podlaskim i dzięki uporowi uzyskał 4 mln zł, które pokwitował na kawałku papieru a pieniądze przywiózł, jak twierdził, w worku pod pachą. Zbudowano drewniany szpital, który zdaniem władz wojewódzkich stanowił pułapkę dla chorych, a przetrwał około 45 lat.

        Hajnowianie  i miejscowe środowisko medyczne przyłączyło się do inicjatywy Okręgowej Izby Lekarskiej, Towarzystwa Chirurgów Polskich i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku o nadaniu imienia Adama Dowgirda nowemu Szpitalowi w Hajnówce  w 1996 r. Było to docenieniem jego trudu,  ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w niesieniu pomocy chorym z terenu powiatu hajnowskiego.

         Obok pracy zawodowej i wielu prac społecznych A. Dowgird znajdował czas na sport. Brał udział w meczach piłkarskich w drużynie Old Boy, po zbudowaniu kortu przy Zespole Szkół Zawodowych grał z zamiłowaniem w tenisa ziemnego dochodząc do tytułu mistrza województwa w deblu z S. Drylem w barwach Budowlanych Białystok. Po przejściu do pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Śniadeckiego, już jako dyrektor Szpitala wybudował kompleks kortów, utworzył klub Śniadecję, w której sukcesy odnosił jego syn Maciej, późniejszy drużynowy mistrz Polski w barwach Legii. Lubił obcować z przyrodą, był zapalonym myśliwym. Jego przyjacielem i rywalem z boiska był niezapomniany Aleksy Zin, wielce zasłużony dla Hajnówki.

        Adam Dowgird zdobył uznanie  przy operacjach chirurgicznych  klatki piersiowej. Jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz krwawiących wrzodów żołądka i dwunastnicy. W 1963 r. uzyskał tytuł dr habilitowanego.. Opublikował 47 prac naukowych. Pełnił funkcje konsultanta wojewódzkiego i regionalnego chirurgii. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, tytułem Zasłużonego Lekarza.

         Pracował nieprzerwanie do 1980 r. Zmarł 27 maja 1994 r. w Białymstoku. Był uważany przez hajnowian mimo pracy w Białymstoku za "swojego doktora", gdyż nigdy w potrzebie nie odmawiał pomocy.

 Bibliografia:

 Jerzy Panasiuk ,,Adama Dowgirda-życie humanizmem znaczone"-Gazeta Tygodniowa nr 2/97,

,,Kurier Poranny" - artykuł okolicznościowy z 28.05.1994 r.

Ryszard Pater

 


Wersja_do_drukuZapisz_stronę