Działy: AktualnościGmina HajnówkaWydarzenia kulturalneCerkiewSport i rekreacjaLudzieBranżowy spis firmInformacja turystycznaGiełdaOgłoszeniaChatHumorInformacja osiedlowaSzkołyKursy walutRepertuar kinaRozkład jazdy PKP/PKSPogoda Inne: Internetowy lekarz radziWłasne domenySoft-ASKup komputer!A może na raty?Zrób sobie remontWspółpracaArchiwum aktualnościHajnówka w obiektywieHAJNOWSKA IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAM GARAŻINTERNETOWY LEKARZ OSTRZEGA

Turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w siatkówce plażowej Hajnówka 2002'

Wersja_do_drukuZapisz_stronę

   Z wielką niecierpliwością  oczekiwano w Hajnówce na otwarcie sezonu w  siatkówce plażowej. Rozegrany  w dn. 17-19 maja  turniej 2-gwiazdkowy miał rangę międzynarodową.


Na zdjęciu od lewej: Pliński, Lisiecki (2), Bachorski, Bułkowski (1), Hudolej, Babicz (3).

Zgłosiła się do niego rekordowa liczba  57 par. Na nagrody przeznaczono 15 tys. zł. Organizatorami byli: OSiR w Hajnówce, Urząd Miasta  w Hajnówce, GOK w Narewce (wsparcie techniczne). A głównymi sponsorami były: ,,Browary Królewskie", Zakłady Kotlarskie ,,Moderator", ,,FURNEL" S.A, Ergo HESTIA, PKO BP oraz  Bank Spółdzielczy, Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne w Hajnówce,  Foto-Studio  Dzwonkowski, HOTELik Orzechowski, firma  Peter, Zakłady Ceramiki Budowlanej Lewkowo ( znów dostarczyły piasku), firma DOMLUKS, WARTA, PZU,  Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ,,HAJNÓWKA", Agencja  reklamowa LOGO-ART, Zakład Mięsny ,,ROLMAK" z Narwi, Zakład ,,KARMEL", Producent Parkietów ,,OLGA",  Wytwórnia Wody Mineralnej ,,VITARIUS".  Patronat medialny sprawowały: ,,Gazeta Współczesna", TVP Białystok, Polskie Radio Białystok. Spikerem był  lek. med. Piotr Lewczuk z Bielska Podlaskiego.

    W turnieju wystartowało 7 par  związanych z Hajnówką. Sześć  z nich startowało w eliminacjach. Do drugiej rundy dotarli: Janiel i Dynkowski po zwycięstwie nad Gutowskim i Awksentiukiem (Hajnówka), by przegrać z parą Strzyski, Janda. P. Antoniuk z Gręziakiem wygrali z inną parą hajnowską Jałoza, Kochman, następnie przegrali z Plińskim i Wiką, którzy zakwalifikowali się do turniejowej 16-tki. Ostatnia nasza para Szpilko, Saczko uległa Kawałce i Iwanowcowi

    Hajnowscy kibice jak zwykle liczyli na  Marka Antoniuka grającego w tym roku z   Robertem  Głogowskim. Tymczasem w pierwszym pojedynku nasi faworyci zdecydowanie przegrali z braćmi Kristianem i Tomassem Marniks z Łotwy 0:2 (10:21, 16:21). Niezwykle utalentowany duet łotewski, mimo młodego wieku, zajął w ubiegłorocznych ME 5 miejsce i jest sklasyfikowany na 37 miejscu w świecie. Był moim cichym kandydatem do miejsca na podium. Zwycięzcy w następnych walkach trafili na późniejszych brązowych medalistów Hudoleja i Babicza z Ukrainy oraz swoich rodaków Edgarsa i Zalkalnsa i odpadli z turnieju po dwóch porażkach. Natomiast  Antoniuk z Głogowskim zaczęli w repasażach  rozkręcać się z każdym pojedynkiem. W I rundzie  wygrali z Piotrem Wesołowskim i Edwardem Pawlunem 2:1 (21:15,18:21,15:13). W II rundzie nie sprostała im  przyszłościowa para Sebastian Pęcherz i Kamil Łyczko-znów było 2:1 (17:21, 21:19, 15:13). Po tak ciężkich pojedynkach zabrakło już sił by pokonać młodą, obiecującą parę Piotr Głogowski, Krzysztof Hajbowicz . Wynik 1:2 (21:17,10:21,11:15) dał parze hajnowsko-warszawskiej 7-8. miejsce (5. wśród polskich par) i możliwość startów w dalszych mistrzowskich  turniejach bez eliminacji.

     W walce o zwycięstwo znów liczyła się  eksportowa para Janusz Bułkowski, Bartosz Bachorski. Grający poprawnie duet 5-krotnych mistrzów Polski w półfinale stoczył bardzo zacięty pojedynek z mistrzami Ukrainy - Hudolejem i Babiczem a w finale   pokonał z trudem nowo utworzoną parę Daniel Pliński-Damian Lisiecki (w ubiegłym roku obaj zawodnicy grali z naszym Markiem Antoniukiem). W pierwszym secie mecz przebiegał przy niewielkiej przewadze jednego lub drugiego zespołu. Kiedy młodzież w końcówce seta uzyskała 2-punktową przewagę, zapowiadało się na niespodziankę. Niestety, przyznanie przy autowej piłce punktu starym wyjadaczom spowodowało załamanie się przeciwników, którzy zaczęli psuć nawet serwy i przegrali set do 19. W drugim secie mistrzowie odskoczyli nawet na 4 punkty. Zaciekła pogoń w końcówce nie przyniosła rezultatów, para Pliński-Lisiecki przegrała ostatecznie drugi meczbol przy stanie 18:21 i cały mecz 0:2.Mistrzowie Polski nie przegrali w turnieju żadnego seta!. Po meczu Damian Lisiecki obiecywał sprawić niespodziankę w następnych turniejach.

       Mecz o 3. miejsce był bardziej zacięty i przyniósł zwycięstwo mistrzom Ukrainy  2:1. Etatowi wicemistrzowi Polski Luks-Żukowski stracili minimalną przewagę w końcówce   tibreku. Hudolej i Babicz chcą startować we wszystkich turniejach. Uważają, że w razie nieobecności naszej najlepszej pary są w stanie wygrać z pozostałymi polskimi duetami.

       Oto ostateczna klasyfikacja:

1.Janusz Bułkowski-Bartosz Bachorski,

2.Daniel Pliński-Damian Lisiecki,

3.Dymitryj Hudolej-Mikałaj Babicz (Ukraina),

4.Dariusz Luks-Zbigniew Żukowski.

5-6.Marius Vasilianskas-Tadas Donela (Litwa), Piotr Głogowski, Krzysztof Hajbowicz,7-8.Sebes Edgars- Klaus Zalkalns (Łotwa), Marek Antoniuk, Robert Głogowski,9-12.Maciej Rzędzicki-Jarosław Sobczyński, Sebastian Pęcherz, Kamil Łyczko, Krystian Marniks-Tomass Marniks (Łotwa), Sergij Rasputnij- Witalij Stadnikow (Ukraina),13-16.Wojciech Pliński-Marcin Wika, Piotr Wesołowski-Edward Pawlun, Robert Wykowski-Norbert Okuń, Wojciech Bromberg-Michał Krymarys.

      Wśród znawców plażówki słychać było opinie, że był to b. udany turniej, na wysokim poziomie. Wpłynęła na to niewątpliwie obecność par zagranicznych. Turniej nie przyniósł  spodziewanych zmian w układzie polskiej czołówki. Hajnowscy kibice spodziewali się na pewno lepszego miejsca pary Antoniuk-Głogowski. Widać było brak zgrania, dwa treningi to za mało, by odnieść sukces. Na słabą postawę wpłynęły również obowiązki organizacyjne M. Antoniuka, związane z turniejem. Wydaje się, że w następnych turniejach powinno być lepiej.

Tak przynajmniej twierdzi Marek Antoniuk. Trzymamy go za słowo.

       Marek Antoniuk rozpoczynając pracę na stanowisku dyrektora OSiR-u postawił przed sobą kilka celów. Jeden z nich-organizacja ogólnopolskiego turnieju w piłce plażowej powiodła się. Następny cel, to utworzenie w Hajnówce drużyny seniorów w piłce siatkowej na razie na poziomie III ligi. Wiele wskazuje na to, że i ten cel się powiedzie i to w następnym sezonie. M. Antoniuk chciałby grać jeszcze przez kilka lat na plaży i zdobywać medale Mistrzostw Polski. Najlepsi zawodnicy osiągają jeszcze sukcesy w wieku 35 lat. A więc wszystko przed nim.

      W imieniu kibiców gratuluję  dyrektorowi Markowi Antoniukowi i jego współpracownikom dobrej organizacji turnieju. Nie ma drugiego takiego turnieju, gdzie zawodnicy mieliby zapewnione darmowe noclegi i obiady. A tak było w Hajnówce. Czekamy na przyszłoroczny turniej o podobnej randze.

Ryszard Pater


Pamiątkowe zdjęcie


Wersja_do_drukuZapisz_stronę