Działy: AktualnościGmina HajnówkaWydarzenia kulturalneCerkiewSport i rekreacjaLudzieBranżowy spis firmInformacja turystycznaGiełdaOgłoszeniaChatHumorInformacja osiedlowaSzkołyKursy walutRepertuar kinaRozkład jazdy PKP/PKSPogoda Inne: Internetowy lekarz radziWłasne domenySoft-ASKup komputer!A może na raty?Zrób sobie remontWspółpracaArchiwum aktualnościHajnówka w obiektywieHAJNOWSKA IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAM GARAŻINTERNETOWY LEKARZ OSTRZEGA

Przygotowania judoków Puszczy do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Wersja_do_drukuZapisz_stronę

W dniach 25-26 kwietnia w Nowej Soli odbędą się finały Ogólnopolskiej  Olimpiady Młodzieży w judo, w których występują zawodnicy ze szkół gimnazjalnych. Judocy hajnowskiej Puszczy przyzwyczaili już nas do swoich występów w finałach lecz nigdy nie startowała jednocześnie  czwórka zawodników. Awans uzyskali:


Mateusz Sirak

-Mateusz Sirak w wadze do 50 kg - jest uczniem III kl. Gimnazjum nr 1, wychowawczynią jest Pani  Taisa Kerschbaum, posiada  3 stopien kyu -pas zielony (podobnie jak pozostała trójka). Piąty zawodnik w rankingu najlepszych kadetów w Polsce w 2000 r. oraz piąte miejsce w Mistrzostwach Polski  kadetów w Bydgoszczy.  Awans do finałów OOM uważa za sukces lecz ze względu na kontuzję zastąpi go prawdopodobnie największy jego rywal Michał Żak.


Karol Kozak

Karol Kozak w wadze do 55 kg - jest uczniem III klasy Gimnazjum nr 1, której wycho-wawcą jest Aleksander Szumarski. W Olimpiadzie Młodzieży wystąpi po raz drugi, tym razem chciałby zająć punktowane miejsce.


Jakub Ostapczuk

 -Jakub Ostapczuk jr. - startuje w wadze do 73 kg, jest uczniem II klasy Gimnazjum nr 3, jego wychowawczynią jest Pani Irena Grygoruk. Do finałów Olimpiady Młodzieży zakwa-lifikował się po raz pierwszy, chciałby się znależć w pierwszej siódemce.


Rafał Sosnowski

 -Rafał Sosnowski - startuje w tej samej wadze, co Jakub Ostapczuk. Jest uczniem III klasy Gimnazjum nr 1, której wychowawcą jest Pan Aleksander Szumarski. W finałach Olimpiady Młodzieży wystąpi po raz drugi. W ubiegłym roku w drugiej walce złamał rękę. W tegorocznych ogólnopolskich występach odniósł kilka zwycięstw nad medalistami Mistrzostw Polski.

 -Michał Żak - od początku startuje w tej samej wadze,co Mateusz  Siarak.  Jako zawodnik rezerwowy ma szanse wystąpić w OOM. Jest uczniem klasy II D, której wychowawczynią jest  Pani  Anna Wasiluk. Również startował w Mistrzostwach Polski kadetów w Bydgoszczy i zajął 7. miejsce. Jego marzeniem jest zakwalifikowanie się do przyszłorocznej  Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Trener Sebastian Biedź  najwięcej szans na dobre miejsce (3-5)  daje R. Sosnowskiemu, pozostali mogą znaleźć się w pierwszej siódemce. Wszystko zależy od losowania, od psychiki zawodników i odporności na stresy oraz od sędziowania. Hajnowscy  zawodnicy odnosili w tym roku sukcesy na zawodach międzywojewódzkich  i ogólnopolskich. 2-3 marca w ogólnopolskim turnieju we Wrocławiu do finału zakwalifikowali się Michał Żak i Rafał Sosnowski. 10 marca w Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego juniorów młodszych z udziałem zawodników z całej Polski i Ukrainy pierwsze miejsca zajęli: Paweł Rutkowski (46 kg) i Mateusz Sirak (50 kg). Drugie miejsce zajął Rafał Sosnowski (73 kg). Na trzecich miejscach uplasowali się: Beata Korniluk (48 kg), Karol Kozak (55 kg) i Jakub Ostapczuk (73 kg). W Eliminacjach Regionalnych do OOM w Judo rozegranych w Warszawie 13 marca trzecie miejsce zajął Rafał Sosnowski a na  piątych lokatach zawody ukończyli: Mateusz Sirak, Karol Kozak oraz Jakub Ostapczuk.

Będziemy z niepokojem oczekiwać na wieści z Nowej Soli.

Do zawodników, którzy mają szanse wystartować w przyszłorocznej Olimpiadzie Mło-dzieży należy Konrad Rutkowski. Jest uczniem II klasy  Gimnazjum nr 1 a jego wychowaw-czynią jest Pani Nowik. Obecnie występuje w kategorii 46 kg.

Największe osiągnięcia wsród hajnowskich judoków ma niewątpliwie Paweł Tatarynowicz. Jest uczniem liceum zawodowego w ZSZ, jego wychowawcą jest Pan  E.Iwaniuk. W ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym dzięki czemu awansował do kadry Polski juniorów. Zna b. dużo technik, które potrafi dostosowywać do  umiejętności swoich przeciwników. Obecnie leczy  kontuzję kolana i ma przerwę w treningach.. Po maturze chciałby studiować w Warszawie i kontynuować tam karierę.

Każdy z zawodników stosuje swoje ulubione techniki rzutów i chwytów stopniowo rozszerzajac ich zakres, by dojść do stopnia mistrzowskiego (dan). Najbliższy tego jest Paweł Tatarynowicz, który osiągnął najwyższy 1. stopień uczniowski (kyu), czyli brązowy pas. Pozostali zawodnicy wymienieni zawodnicy posiadają 3 kyu - pasy zielone . Trener S. Biedź ma  pas czarny (1dan).


Czołowi judocy Puszczy: Paweł Tatarynowicz, Piotr Sakowski, Paweł Wołkowycki, Karol Kozak, Jakub Ostapczuk-junior, Paweł Rutkowski, Rafał Sosnowski, Michał Żak, Mateusz Sirak

Ryszard Pater.


Wersja_do_drukuZapisz_stronę