Historia sportu w Hajnówce

Tekst pochodzi ze strony www.hajnowka.com.pl

Największe sukcesy reprezentantów klubów hajnowskich


Paweł Nastula z judokami Puszczy, stoją od lewej: P. Tatarynowicz, J. Ostapczuk jr., P. Nastula, Mateusz Sirak, J. Ostapczuk (trener), M. Żak, R. Sosnowski, Michał Sirak

Mistrzostwa Polski Seniorów:

Srebrne medale:

Brązowe medale:

Mistrzostwa Polski Weteranów:

Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych:
Złote medale
:

Srebrne medale:

Brązowy medal:

Mistrzostwa Polski  Amatorów- juniorów:
Złoty medal
:

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych:
Złote medale:

Srebrne medale:

Brązowe medale:

Mistrzostwa Polski Młodzików:
Złote medale:
 

Srebrne medale: 


Judocy Puszczy i Gwardii na turnieju w Białymstoku, od lewej: drugi-M. Mordań, czwarty J. Ostapczuk, pierwszy z prawej-R. Zajkowski, u dołu pierwszy z prawej-S. Biedź (1992).

Największe sukcesy hajnowian w barwach klubów białostockich

Akademickie Mistrzostwa Polski:
Srebrny medal:

Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych:
Srebrny medal:

Brązowe medale:

Olimpiada Młodzieży (juniorzy młodsi):
Złote medale:

Brązowy medal:

Mistrzostwa Polski Młodzików:
Złoty medal:

Brązowe medale:

Klubowy Puchar Europy w L.a. juniorów:


Ursus z judokami Puszczy, stoją od lewej: M. Ginszt, Michał Sirak, P. Tatarynowicz, 

J. Ostapczuk jr., Rafał Kubacki-mistrz świata, M. Żak, Mateusz Sirak, P. Stec, klęczy R. Sosnowski.

Olimpijczycy, którzy rozpoczęli karierę sportową w Hajnówce

 

Krystyna Hryniewicka – Kacperczyk (48) – urodziła się w Kętrzynie. Na czas nauki w szkole średniej przeniosła się do Hajnówki. Uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym nr 9. W dziewiątej  klasie (drugiej klasie szkoły średniej) wystąpiła w międzyszkolnych biegach przełajowych, odnosząc zwycięstwo wśród juniorek. Trenowała pod kierunkiem mgr Witolda Łapińskiego, później nawiązała współpracę z trenerem Zbigniewem Dondziłło, który doprowadził ją do występów w reprezentacji Polski. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Ełku  w 1969 r. rozpoczęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego, trenując jednocześnie w warszawskiej Skrze. Olimpijka   w Monachium. Startowała w biegu na 400 m i w sztafecie 4x400 m (niestety upuściła pałeczkę w biegu eliminacyjnym). W 1974 r. w Mistrzostwach Europy w Rzymie zdobyła brązowy medal w sztafecie 4x400 m. W Halowych Mistrzostwach Europy wywalczyła brązowy medal w sztafecie  4x2 okrążenia. Dwukrotnie ustanawiała rekordy świata na dystansie 400 m przez płotki (56,51 w 1974 r. i 55,44    w 1978 r.), 6 – krotna mistrzyni Polski na 400 m, 400 m ppł i w sztafecie 4x400 m Biegała pięknie, dostrzeżono również jej urodę, wybierając ją Miss Mistrzostw Europy w Rzymie w 1974 r. Obecnie mieszka w Chicago. Nadal uprawia sport, startując w Mistrzostwach Świata weteranów z dużym powodzeniem. W 1998 r. zdobyła wicemistrzostwo świata w biegu na 2 km z przeszkodami . Rekordy życiowe – 11,7 na 100 m, 23,8 – 200 m, 51,77 – 400 m, 1,59,8 (RP) – 800 m, 55,44(RŚ) – 400 m ppł.

Reprezentowała kluby: Puszczę Hajnówka, Jagiellonię Białystok, Skrę Warszawa

Eugeniusz Bedeniczuk (61) – urodził się w Lachach w powiecie hajnowskim, w 1976 r. przeniósł się  z rodzicami do Hajnówki. Uczył się w ZSZ, gdzie rozpoczął lekkoatletyczne treningi pod kierunkiem mgr Sergiusza Juziuczuka, dochodząc do 13,90 w trójskoku, 6,15 w skoku w dal i 42,60 w oszczepie. Od 1979 r. kontynuował naukę w Technikum Mechanicznym w Łapach i  trenował w klubie SZS-AZS a jego trenerem był Bogumił Kosicki. Później rozpoczął studia w Warszawie reprezentując AZS WAT. Po przerwaniu studiów wrócił na Białostocczyznę i występował przez  dziesięć lat w Jagiellonii, gdzie doszedł do sukcesów współpracując początkowo ze znanym trenerem Henrykiem Olszewskim, później trenując wg wskazówek trenera kadry A. Lasockiego. Trenował samotnie w Bielsku Podlaskim dojeżdżając okresowo na konsultacje do klubu. Pracował w bielskich Uchwytach, następnie w szkole podstawowej  w pobliżu Bielska P., później otrzymał pracę w  Liceum Ekonomicznym i podjął studia zaoczne w AWF w Białej Podlaskiej.Po skończeniu studiów więcej czasu poświęcał treningom, co zaowocowało wzrostem wyników i awansem do reprezentacji Polski. Jego największe sukcesy to występ w szerokim finale (12 m.) Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. (wyjazd finansowany przez sponsorów), w Mistrzostwach Świata w Tokio (14 m) w 1991 r., oraz w Mistrzostwach Europy   w Splicie (11 m) w 1990 r. Mistrz Polski w 1992 r. w hali i na otwartym stadionie. Rekord okręgu doprowadził od wyniku 15,33 m do 17,08. W 1989 r. ustanowił rekord województwa w skoku w dal – 7,61. Rekord życiowy w oszczepie z 1995 r. wynosi 63,66 m.W 1993 r. wskutek konfliktu   z działaczami Jagielloni przeniósł się do białostockiego klubu  LZS Podlasie, występując w zawodach I- ligowych. Obecnie mieszka w Bielsku Podlaskim, jest mgr WF i pracuje nadal jako nauczyciel   w Liceum Ekonomicznym, ma dwie córki. Umie i lubi malować i rysować. Często odwiedza Hajnówkę w której mieszkają jego rodzice.

Ryszard Pater

W związku z ukazaniem się na półkach księgarskich książki “Historia sportu w Hajnówce powyższy artykuł jest ostatnim z tego cyklu. Jakie zdanie na ten temat mają czytelnicy naszej strony internetowej?  hpoczta@softas.pl


Wersja normalna