Działy: AktualnościGmina HajnówkaWydarzenia kulturalneCerkiewSport i rekreacjaLudzieBranżowy spis firmInformacja turystycznaGiełdaOgłoszeniaChatHumorInformacja osiedlowaSzkołyKursy walutRepertuar kinaRozkład jazdy PKP/PKSPogoda Inne: Internetowy lekarz radziWłasne domenySoft-ASKup komputer!A może na raty?Zrób sobie remontWspółpracaArchiwum aktualnościHajnówka w obiektywieHAJNOWSKA IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAM GARAŻINTERNETOWY LEKARZ OSTRZEGA

Judo-pogoń za medalem - historia sportu w Hajnówce

Wersja_do_drukuZapisz_stronę

Sekcja sportowa judo powstała 1 XI 1985 r. Trenerem jej został Jakub Ostapczuk, były zawodnik AZS Warszawa. Trener wybrał 80 najlepszych z 500 chętnychi rozpoczął zajęcia w salce Liceum Ogólnokształcącego. Klub nie posiadał wówczas maty. Rozkładano więc na podłodze kawałki filcu.  W  sali panowały spartańskie warunki. Z pomocą przyszedł dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Leonard Kulwanowski, który wyraził zgodę na prowadzenie treningów w sali gimnastycznej  jego szkoły.

Ursus i judocy Puszczy

Pierwsze popisy hajnowskich judoków odbyły się w lipcu 1986 r. na festynie robotniczym Po roku pracy sekcja osiągnęła bardzo obiecujące wyniki wygrywając Mistrzostwa Okręgu rocznika spartakiadowego. Indywidualnie Paweł Zabrocki zdobył  5. miejsce na Międzynarodowym Turnieju w Tarnowie. Rok 1986 hajnowscy judocy zakończyli zwycięsko startem w Gwiazdkowym Turnieju Dzieci w judo, rozegranym w Białymstoku. Największe sukcesy w tym czasie odnosili: Artur Papis, Maciej Żendzian, Tomasz Kasjaniuk, Andrzej Bański, Andrzej Słowiński. Po odejściu z klubu na studia Artur Papis zajął 1. miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w Gdańsku  w kat. do 65 kg. W latach dziewięćdziesiątych czołówkę stanowili: Paweł Zabrocki, Ferdynand Stelmach, Sebastian Biedź, Robert Zajkowski.. W 1989 r. Paweł Zabrocki zajął  1. miejsce w Turnieju Wyzwolenia Warszawy a w 1992 r. zajął 7. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów we Wrocławiu w kategorii do 95 kg. Natomiast F. Stelmach i S. Biedź  wywalczyli dwa pierwsze miejsca w międzynarodowym turnieju w Łapach w kategorii młodzików. W 1994 r. dzięki dobrym występom w eliminacjach S. Biedź i F. Stelmach uzyskali prawo startu w Mistrzostwach Polski Kadetów, gdzie S.Biedź zajął 7. miejsce. Niewiele  do występu  w MP  zabrakło P. Kleszczewskiemu i M. Matysowi. W 1996 r. S. Biedź wystąpił w w finale Mistrzostw Polski do lat 20 zajmując 5. miejsce a R. Zajkowski uplasował się na 7. miejscach w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży i Mistrzostwach Polski juniorów w wadze do 95 kg.  W tym okresie judo uprawiał Mirosław Mordań, przyszły zastępca burmistrza Hajnówki.
W roku 1996 obiecujące wyniki zaczęli osiągać najmłodsi judocy Puszczy. Podczas turnieju w Białymstoku pierwsze miejsca  w kategorii dzieci zajęli: Jerzy Kulik  w wadze do 26 kg, w wadze do 57 kg wygrał Karol Wakuluk, a drugie miejsce zajął Piotr Stec w wadze do 40 kg. Liczącymi się w Makroregionie zawodniczkami były M. Boguszewska i E. Troc.
W tym samym roku trener  hajnowskiej  Puszczy - Jakub Ostapczuk za zasługi dla rozwoju polskiego judo na Kongresie Polskiego Związku Judo został wyróżniony Złotą Odznaką PZJ, a nagrodę wręczał minister sportu – Stefan S. Paszczyk.

W 1997 r. największe sukcesy odnosili:  Piotr Stec, Jerzy Kulik, Daniel Żak, Paweł Tatarynowicz  Michał Sirak, Karol Wakuluk a wśród dziewcząt : Ewa Wolińska, Idalia Gryńczuk, Sylwia Bazyluk, Magda Ambroziak. W następnym roku dołączyli do nich : Rafał Sosnowski, Mateusz Sirak, Michał Żak, Jakub Ostapczuk jr. Marzeniem każdego trenera jest na pewno medal, warunkiem jest udział  w mistrzostwach kraju. W 2000 r. kilku hajnowskich judoków wystąpiło w zawodach finałowych rangi ogólnopolskiej. W czasie  Igrzysk Młodzieży Piotr Sakowski zajął 7. miejsce a Paweł Tatarynowicz był 9. W Mistrzostwach Polski kadetów Mateusz Sirak uplasował się na 5. a Michał Żak na 7. miejscu.

Rok 2001  przyniósł wreszcie medal. Pod koniec sezonu duży sukces odniósł P. Tatarynowicz zajmując 3. miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym we Wrocławiu rozegranym  w kategorii juniorów młodszych w wadze do 60 kg. Dało mu to awans do kadry Polski juniorów. W ślady starszego kolegi poszli młodzicy – aż pięciu wystąpiło w Mistrzostwach Polski : Jakub Ostapczuk jr., Paweł Rutkowski, Marek Papis i Michał Żak,wśród chłopców i Katarzyna Gabryszuk oraz Beata Korniluk wśród dziewcząt. Tym razem medali nie było, ale rośnie następna grupa zawodników: J. Krowiranda, M. Wasyluk, K. Gierman, M. Zieniuk i inni.